2010. augusztus 9., hétfő

Csirkés, cukkinis lepény

Csak úgy a hasamra ütöttem ma délután főzés ügyben, felcsaptam az Internetet és gondoltam, azt készítem el vacsorára, ami először megtetszik és nem túl bonyolult. Így kerültem az NLcafé oldalra, ahol is 10 másodpercen belül találtam valami ígéreteset. A csirkehús-zöldség kombinációval amúgy sem olyan nehéz elcsábítani, és mivel a picike kertemben jelenleg a paradicsom és az oregánó az első és második helyezett, a kép azonnal összeállt. Azért is választottam ezt a lepényt, mert törekszem a változatosságra és ez az összeállítás az elmúlt két-három hetünk étrendjéhez képest újdonságot kínált. Úgy tartotta a kedvem, hogy most maradok az eredeti receptnél és nem fogok nekiállni variálni. Nos, ez majdnem sikerült is, bár végül a konyhám diktálta a változtatást, ugyanis nincs idehaza aszalt paradicsomom. A végeredmény tekintetében ez nem is volt olyan nagy probléma, ugyanis a háromba-négybe vágott apró paradicsomok a tetején gyönyörűen megsültek úgy, hogy a zamatos, édes húsuk egyben maradt.
Íme, az eredeti recept:

Hozzávalók 1 nagy lepényhez:

25 dkg leveles tészta
1 csirkemellfilé
1 közepes cukkini
6 szem aszalt paradicsom
3 gerezd fokhagyma
só, bors, friss oregánó
olívaolaj

A csirkemellet kockázzuk fel, olívaolajon pirítsuk meg. Adjuk hozzá a felaprított fokhagymát és a káposztareszelőn lereszelt cukkinit. Sózzuk, borsozzuk, összevágott friss oregánóval ízesítsük. Pároljuk a keveréket 1-2 percig, majd terítsük el a kinyújtott leveles tésztán, és szórjuk rá a felaprított aszalt paradicsomot is. 200 °C-ra előmelegített sütőben 20-25 percig süssük.

Nos, most, hogy másodszorra is elolvasom az eredeti receptet, látom csak, hogy mégsem sikerült tartani magam az elhatározáshoz, miszerint végigcsinálom a leírtakat... ám egy cseppet sem bánom, mert nagyon finom volt a vacsoránk ma este. Most számot vetek a változtatásokról:

Egy szép fej csíkokra vágott vöröshagymával kezdtem a pirítást, amit félidőben összekevertem a csirkekockákkal és majdnem készre pároltam a fűszerekkel. A cukkinit is kockákra vágtam a reszelés helyett és a fokhagymával együtt legalább 5 percig pirítottam az egészet. 40 dkg-os kiszerelésű tésztát vettem, amiben eleve 3 kisebb lap volt, ezeket nyújtottam, lapogattam ki kissé, mielőtt ráhalmoztam a rakományt. Ezekre kerültek az édes paradicsomdarabok, amiket szintén megszórtam oregánólevélkékkel és a biztonság kedvéért egy kis olívaolajjal meglocsoltam őket. Látható, hogy az arányoktól is eltértem végül, ám sikerült megállnom, hogy más fűszerszámot is tegyek bele.

2010. augusztus 3., kedd

Padlizsánsaláta

A padlizsánról még nem szóltam, bár egy ideje készültem erre a salátára. Szegény padlizsánom nem nagyon tud nőni a cukkinilevelek árnyékában sajnos. Főként, hogy édesanyám gyomnak nézte és mire szóhoz jutottam, félig már ki is tépte... :) Bár másodszor is megkapaszkodott, így valószínűleg hiába várom, hogy a gyönyörű virágok nyomában megjelenő kis bogyókból szép, lila tojások nőjenek. (A fotót jómagam elmulasztottam, ez a kép innen származik.)

Elolvastam pár receptet, majd lila füge és Chili & Vanilia alapján, valamint a kamrámhoz, hűtőmhöz mérten végre elkészítettem.


Az is beleszólt a készítésbe, hogy ezúttal nem tehettem bele fokhagymát, ami pedig nagyon hiányzott. Nehogy anélkül készítsétek.
Megkóstoltam melegen, majd később is, miután kihűlt. Az összeért ízek valóban sokkal finomabbak. El tudtam volna képzelni hozzá egy kis csípős csili paprikát is, amit a magok nélkül egy kicsit megpirítanék a padlizsánkockákkal.

Hozzávalók 2 személyre:
1 közepes, fiatal padlizsán
kb. fél deci olívaolaj

frissen őrölt fehérbors
őrölt kömény
egy kis csokor petrezselyemzöld
citrom leve
legalább 1 duci fokhagyma
joghurt helyett 12%-os tejföl

1) A padlizsánt megmostam és felkockáztam a héjával együtt kb. 1 centis kockákra. Serpenyőben felhevítettem az olajat és két részletben, kevergetés közben szép pirosra pirítottam a padlizsánkockákat.
2) Egy fémtálba borítottam a rakományt, megsóztam, tekertem rá fehérborsot és megszórtam őrölt köménnyel. Citromlevet csavartam rá és hozzákevertem a felaprított petrezselymet.
3) Végül nyakon borítottam egy jó adag tejföllel, amit a hiányzó joghurt helyett használtam. Ajánlom is a tejfölt a joghurt helyett, mert gazdagabb, finom krémes lett. Persze joghurttal egy fokkal egészségesebb. Egy icike-picike fokhagymát mégis csak kerítettem bele, így kerekebb lett az íze, de az ízlésem többet diktált volna. Találd meg a neked megfelelő arányt.
4) Önmagában, majd később sült pulykával tálaltam.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...