2012. április 25., szerda

Trüffelkrémes, kávés desszert

Bár a lényegből nem sok látszik...
Az ott a rumos feketekávéba 
áztatott piskóta a csokikrém alatt.

Rajtam maradt egy doboz mascarpone, nem lett semmi az ajándék tortából. Mi a csudát csináljak vele .... a tervezett tormás sajtkrém sem kell most, csak egy gyors finomságra vágyom. Édességre. Friss tojásom nincs, pedig a tiramisuért nagyon odavagyok. Még neki is állnék, fáradtság ide vagy oda. Rendben, 10 percet szánok rá, egyezkedtem magammal.
Maradék csoki, finom 70%-os? Frissen főtt kávé? Piskótatallérok? Nem volt nehéz összegondolni, ez lett belőle. A kedvenc trüffelkrémem adta az ötletet, úgysem ettem már 2010 karácsony óta.
Ugye nem árulok el túl sokat, ha azt mondom, nem tartozik a lugosító ételek közé  ... :) Ez itt konkrétan a kényeztetésről szól.

Hozzávalók:
egy fél doboz mascarpone sajtkrém
4-5 dkg jó minőségű étcsokoládé
1 ek nádcukor vagy méz
2 marék piskótatallér, mert ez volt idehaza
a kis pohárka feketekávé
egy pici tej
egy pici nádcukorrum

1) A csokoládét lassú vízgőz fölé tettem és közben előkészítettem pár üvegtálkát és a többi hozzávalót.
2) A kávé, a tej és a picit rum keverékében áztattam a piskótát és a tálkák alján leosztottam őket. Ez alkalommal hagytam, hogy jól megszívják magukat.  
2) Mikor elkezdett olvadozni a csokoládé, átkevertem és élveztem a felszabaduló illatokat. Hozzátettem a kevés cukrot és amikor egyneművé olvadt, levettem a gőzről és gyors mozdulatokkal, márványos, fényes, sima krémmé kevertem a doboz mascarpone felével. Ha cukor helyett mézzel készítenéd, inkább a sajtkrém után keverd hozzá, ne a tűzforró csokikrémhez.   
3) Elosztottam az adagot a kávés pikótatallérokon. Nem vártam túl sokat.

Ez az adag kb. 3 embernek egy kis finom desszertmennyiség. Ha hűtőbe leszed, megdermed a csokoládé. Kemény habbá vert tejszínt is tehetsz hozzá amascarpone helyett, ha előre el akarod készíteni, úgy krémes marad a hűtőben is.
Légy kreatív, csinosítsd, gondold tovább, összetört zabkeksszel, amarettóval, fűszerekkel. Vedd elő a szép üvegkelyheidet. Reszelj, vagy kaparj a tetejére csokoládéforgácsokat. Készítsd fehércsokiból egy kis rummal és finom vaníliával, csipet frissen őrölt szerecsendióval.

Csak ennyi még: vigyázat, addiktív.

2012. április 24., kedd

Medvehagyma krémleves


 Egyszer csak meglepetésképp kaptam egy zacskó frissen szedett medvehagymát, aztán pár óra múlva mellé a kérést, "ha csinálsz valami finomat, akkor majd szóljál". Vagy valahogy így: "Hogyan kell csinálni a medvehagymakrémlevest?" Nos, egy ilyen kérésnek, kérdésnek nem lehet ellenállni, ugye, és már jött is az automatikus válasz: krumpliból főznék krémlevest és egy jó adag medvehagymát tennék hozzá. Aztán persze borsót is. Annak ellenére főztem ott elméletben, a folyosón, a lépcsőfordulóban merengve, hogy még nem volt dolgom a medvehagymával. (A történettel pedig azóta adós vagyok ...)

Tavaly tavasszal is csak néztem: minden rendes gasztroblogger előrukkolt a saját medvehagymás receptjével a levesektől kezdve a pestón át a tésztákig bezárólag. Idén sem történt másképp. Már a nagy cégek is belevágtak: épp most láttam egy reklámújságban valami mélyhűtött ételt medvehagymával. Bevallom, eddig nem hozott annyira lázba a sok recept, talán Limara pogácsájába haraptam volna bele szívesen.
Szóval még nem volt dolgom a medvehagymával, most mégis ott ültem egy szép köteggel, amit ajándékba kaptam. Úgy szedték és hozták nekema zalai erdőkből :) Jól van, akkor ismerkedjünk meg és kezdésként, barátkozólag beleharaptam a friss, puha levélbe. Ez igen, gondoltam, ebben van valami... Milyen friss és ízletes. Hogy lehet egy törékeny zöld levélnek ilyen intenzív fokhagymaíze ...  Most már tudom, miért lehet érte rajongani.
Nem tudtam viszont, hogyan fog viselkedik bizonyos mennyiségű medvehagyma, ezért öreganyáim után szabadon, gondolomformán kezeltem. Nem olvasgattam utána (még a mai napig sem), ki hogyan csinálja, így mentem az első spontán elképzelés után.

Hozzávalók kb. 4 személyre:
4 közepes krumpli
4 nagy marék zöldborsó
egy laza marék medvehagyma
esetleg egy fél vagy egész pohár tejföl

frissen őrölt fehérbors

1) A megtisztított és felkockázott krumplit annyi vízben tettem fel főni fedő alatt, hogy kb. egy ujjnyi víz lepte el a darabokat. Sóval, frissen őrölt fehér borssal ízesítettem.
2) Mikor félig megpuhult, hozzátettem a borsót is és utánaizesítettem.
3) Közben a medvehagymát átnéztem, megtisztítottam, vékony csíkokra vágtam és mielőtt lezártam volna a gázt, 2-3 percig forraltam a zöldségekkel együtt.
4) Aztán elő a merülőmixert és átmixeltem az egészet. Ha szeretnéd, ennél a pontnál hozzákeverheted a tejfölt. Szerintem krémesebbé, lágyabbá teszi.

Lisztet nem tennék bele, mert átmegy főzelékesbe. Próbálkozz a zöldség és a víz arányával, hogy kiderüljön, milyen állagú krémlevest kedvelsz a legjobban. Én a sűrűbb állagot kedvelem.
A medvehagymát nem akartam hosszan főzni, hogy az ne menjen a vitaminok és ásványi anyagok rovására. Így ez a mennyiség nagyon intenzívvé tette a levest. Jó ízzel kanalaztam, mert tudtam, hogy tankolom a vitaminokat, de nekem 2 tányér bőven elég volt belőle, kielégítette az ízlésemet.

Olvass tovább a Házipatika oldalán arról, milyen gyógyhatásokkal bír ez a szerény kis növény és arról is, hogyan ismerheted fel az erdőt járva. Fontos, hogy ne keverd össze hasonló levelekkel.



Engedjetek meg még egy szempontot: tépd le a leveleket, de a gyökerekre vigyázz, ne húzd ki őket, hogy jövőre is ugyanúgy szedhess a káprázatos, fokhagymaillatú levélmezőkről az éledező tavaszi erdőn.

2012. április 9., hétfő

Gégepukkasztó ecetes torma házilag

"Az alkohol a GALAXIS Útikalauzban is szerepel. Megtudjuk belőle, hogy a legjobb létező ital a Pángalaktikus Gégepukkasztó. Megtudjuk belőle, hogy a Pángalaktikus Gégepukkasztó hatása olyan, mint amikor szétverik az ember agyát egy lédús citromszelettel, melyet vaskos aranytéglára erősítettek.
A GALAXIS Útikalauz arról is tájékoztat, hogy mely bolygókon mixelik a legjobb Pángalaktikus Gégepukkasztót, várhatólag mennyit kell fizetni érte, és miféle jótékony szervezetek segíthetnek az utólagos rehabilitációban." 



Pan-Galactic Gargle Blaster, azaz a
Pángalaktikus Gégepukkasztó

Nem terveztem, ám most mégis leírom: otthon is lehet ecetes tormát készíteni. Mert meglep, hogy ez milyen sokakat meglep és örülnék, ha minél többen konstatálnák ezt az egyszerű tényt.
Namármost, ennek a lényege nem abban rejlik, hogy milyen jól kijön az ember, ha nem a bolti tormát teszi az asztalra, sem abban, hogy milyen "zöld", ha maga ássa ki a gyökeret, hanem abban az elképesztően orrfacsaró élményben, amiben az ember lánya részesül már a tormagyökér megtisztításánál. Ami aztán folytatódik a reszelésnél és nem utolsósorban az asztalnál. És újra és újra át akarja élni, hogy a torma felkúszik az orrán egészen az feje búbjáig, brrrr.... isteni. Mint amikor először lemerészkedik azon a kanyargós vagy a kamikaze óriáscsúszdán, aztán nem tudja abbahagyni. Halmozni az élvezeteket jóóóó.

Én persze a nagymamámtól tanultam, aki odahaza a nagy kertből élt. A kertünkben mi is örököltünk tormát, aminek nagy részét már kiástuk és megettük, de egy szép tő még mindig ott virít az eper között. Épp oda nőtt. Hát, remélem, nem veszik ki soha, mert állítólag nem egyszerű telepíteni.
Az elkészítés pofon egyszerű, de szívesen lejegyzem:

Hozzávalók:
tormagyökér
ecet vagy frissen facsart citromlé
cukor, nádcukor, édesítőszer vagy amit szeretnél
víz
1 szemüveg
1 kisebb csomag papírzsepi
esetleg egy váltótárs
jól záródó üveg
 
1) Végy egy szép tormát és sikáld le, tisztítsd meg.
2) Most jön a szemüveg, lehetőleg minél nagyobb. Tedd fel és vonulj ki a szabadba lehetőség szerint vagy legalább csinálj huzatot. Indulhat a reszelés. Hajrá, reszelj csak, amíg a végére nem érsz, már ha látsz a könnyeidtől. Egy váltótárs is nagyon jól jön ilyenkor, amíg kikönnyezted magad.
3) Készíts ecetből, cukorból és vízből a kedved szerint öntetet. Annyi kell csak, ami épp ellepi a reszelt tormát.
4) Kanalazd jól záródó üvegekbe. Azonnal fogyasztható. A húsvéti asztalnál ne hagyd nyitva az üveget, hogy az illatanyagok bent maradjanak minél tovább. Idővel, pár hét elteltével veszít az erejéből.

Nem csak sonkával finom, a tormás sajtkrémet is nagyon szeretem. Ebből persze készíthetsz sonkatekercseket. Már csak hab a tortán, hogy a tormának csodás élettani hatásai vannak.
Készíts magadnak te is egy igazi gégepukkasztó reszelt tormát, ha még nem volt hozzá szerencséd. Kalibráld be, hogy mekkora adagot kell egyszerre egy falathoz megenned és kapjál be csak egy egész picivel többet. Rehabilitáció a legtöbb esetben nem szükséges. ;) Legjobb mulatság társaságban fogyasztani látva mások grimaszait is.
Kellemes prüszkölést, könnyfakasztó, orrfacsaró élményeket.

Hagymahéjjal festett húsvéti tojás

Hagymahéjjal és kurkumával festett húsvéti tojások.
A kedvenc mintámat a lóhere és a cickafark adja.

Kellemes húsvétot, szép tavaszt kívánok mindenkinek.

Tudom, hogy mindannyian túl vagytok már a tojásfestésen, én viszont most találtam időt arra, hogy leírjam ezt a történetet. Hagymahéjjal és kurkumával tojást festeni igazán kellemes ténykedés minden húsvétkor. Igazi öröm. Gyűjtögetjük a hagyma héját, a karácsonyfa leszedése után kezdjük és a legkisebb darabot is elrakom gondolván, "milyen szép lesz tőle a tojás".


Szükséged lesz pár maréknyi vörös- és lilahagyma héjra, egy teáskanálnyi sóra, egy evőkanálnyi ecetre, elvásott nejlonharisnyára, valamilyen erős zsinegre, különböző tetszetős, apró füvekre és egy fazékra, aminek az oldalát megfoghatja majd a a vörös lé. 

1) Gyűjts apró leveleket. A két a kedvencem a lóhere, a kisebb fajta, mert könnyű vele bánni és nagyon szép lesz, illetve a finom kis cickafarklevél. Bármi, ami tetszik, de javaslom a karakteres szélű, nem túl kemény leveleket, ami jól felfekszik a tojásra. Bármit, amit a fűben, akár a ház előtt találsz. Érdekes, hogy nekem a petrezselyemzöld levele nem jött be eddig, valahogy mindig elmosódnak a kontúrok. Ajánlom még a földből kibújó szarkaláb finom kis leveleit.
2) A hagymahéjat már korábban beáztathatod a vízbe és add hozzá a sót és az ecetet.
3) A tojásokat sikáld tisztára. A vizes felületre rendezd el a leveleket, feszítsd ki a harisnyát, jól szorítsd rá  és a levelekkel ellentétes oldalon kösd össze jó szorosan. Vágd el a harisnyát a kötés fölött. 4 kézzel sokkal könnyebb ezt kivitelezni.
4) Tedd a tojásokat a hideg vízbe, a hagymahéj közé, szépen egymás után és ha végeztél a kötözéssel, elkezdheted a főzést.
A forrástól számítva kb. 30 percig lassú tűzön szoktuk főzni a tojásokat.
5) Lezárom a gázt és elkezdem kiszedni a forró vízből a hagymahéjat, hogy hozzáférjek a tojásokhoz. Nagyon ügyesen kell eltávolítani a harisnyát és a forró leveleket. Amint kiveszed a forró vízből és a lé elpárolog, a vékony, főtt levelek könnyen rásülnek a tojáshéjra. Ha pedig túl sokat tisztítgatod, könnyen megkarcolódik a gyönyörű vöröses-barnás réteg. Ezért azt találtam ki, hogy a tojást harisnyástól hideg vízbe teszem először és röviden kihűtöm, mielőtt kicsomagolom őket.

Évek tapasztalata: a harisnyát a kötésnél szétvágom és egy mozdulattal lesöpröm a leveleket a harisnyával együtt. A kezemet alig győzöm kapkodni és odakészítek egy tálban hideg vizet ;)
Közben persze a körmömet is megfogja a vöröses lé. Ha nem szeretnél keretes körmökkel mutatkozni, inkább húzz vékony gumikesztyűt.

Vigyázz, ez a fajta festett réteg könnyen sérül, ne tapogasd túl sokat a még nedves, festett tojásokat. Ez a levélminta rovására is mehet. A legjobb, ha óvatosan tojástartóba helyezed őket, hogy ott hűlhessenek ki.
 
Kurkumával is régóta festünk tojást a hagymahéj mellett. Az eredmény valóban változó, de újra és újra megpróbáljuk, mert néha szépre sikerül. A kurkumát nem áztatjuk be előre - mint Anyukámtól ez kiderült most - és a tojásokat lassan, kb. 30 percig főzzük a lében. Pár hagymalevelet is dobunk a vízbe, hogy kicsit teltebb színt kapjunk. Világos héjú tojásokat érdemes használni.
Mivel porral van dolgunk, az nem fog elolvadni a vízben, csak eloszlik, illetve összegyűlik a víz felszínén, ha forr a víz. Így nagyon óvatosan kell kivenni a tojásokat és azonnal folyó víz alá tartani, hogy az itt-ott ráragadó port lemosd. Kicsi ecetet és sót itt is dobunk a főzővízbe. Ne számíts nagyon-nagyon sárga tojásokra, ám a zománcos fazekad egy évig viseli majd a kurkumafőzés nyomát. Számtalanszor próbáltuk, de kurkumával nem sikerül füvekkel mintát varázsolni a tojásra. Ha nem lesz szép, hát gyorsan megesszük őket. Mindenképpen mulatság és szép új színt visz a piros tojások közé.

Az én "nyulacskáim" persze segítettek :))

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...