2013. március 28., csütörtök

Húsvéti készülődés sonkaválasztással egybekötve

A húsvéti készülődés számomra már nem olyan nagyívű, mint esetleg eleinknek. Nem csutakolom át a házat a pincétől a padlásig több héten át, hozzáteszem, a mai állapotában ez nem is lenne túl gyakorlatias - már ha értitek, mire gondolok, ha közelebbről ismertek. (Megoldás: több éve egy házfelújítás közepén éldegélünk és közelítünk a célhoz.) Pedig igazán jól esne egy kis megtisztulás az otthonomnak és mihelyt eljutunk odáig, hogy nem a betonra és a vakolásra kell gondolnom, nagy lelkesen beállok majd én is a takarítók sorába.

A készülődés egy nagyon kedves része, 
amikor virágot, leginkább árvácskát ültetek 
és figyelgetem a  kertben a kibújni készülő virágokat.
Szeretek egy kicsit dekorálni is. Asztalt, ablakot. Kaput.

Persze ez nem azt jelenti, hogy nem várom és nem készülődök. Dehogynem, sőt nagyon szeretem, ahogy rituálészerűen elkezdjük gyűjteni a hagymahéjat a karácsonyfa leszedése után. Az ünnepi készülődés számomra egyik legkedvesebb része a tojásfestés, amit hagymahéjjal és kurkumával szoktunk elkövetni Édesanyámmal. Ez igazán közel áll a szívemhez. Bár már több mint egy napja csörög az eresz az olvadozó hótól, tegnap a biztonság kedvéért ellapátoltam a havat a fűről is itt-ott, hogy holnap reggel szedhessek füveket a tojásdíszítéshez, már amilyet találok. Míg fő a tojás, vagy ahogy errefelé mondják, fől, lereszeljük a tormát is. Idén két termetes gyökeret vettünk, lesz itt sirdogálás...

A sütéssel nem fogok túl sok időt eltölteni, mivel nem akarok üzemi mennyiséget gyártani. A narancsos, mascarponés répatorta előtt becsúszó szereléssel a tavalyi süti, a Duna hullám nyert, mert akkora sikere volt. Tisztán emlékszem még, amikor felemeltem a tejszínes csokoládéval bevont, kész tésztát, biztos, hogy több mint 2 kiló volt... Na, ez idén is épp elég lesz.

Aztán persze megfőzzük a sonkát, amiből én a tarját kedvelem (nem vagyok az az igazi ragadozó fajta), tehát az kerül az kuktába. És miért is írom le mindezt? Mert mindig elrettent, ahogy a boltokból dől ki a mindenféle "sonkának" titulált valami. Feltétlenül olvassátok el Malackaraj tegnapi sonkavásárlási útmutatóját, ami röviden és remekül  összefoglalja, hogy miért nem mindegy, mit tálalunk a szeretteinknek. Hagyományos füstöléssel és sózással tartósított valódi sonkát vagy valami műanyag vacakot, ami csak 55%-ban tartalmaz húst. "WTF???", ahogy azt manapság az Interneten művelődő olvasó mondná. Én itt nem is szaporítom a szót, Malackaraj a szívemből szól.
Kellemes készülődést és egy kis szép időt kívánok hozzá, hogy szép legyen a húsvét. Igazi ünnepi asztallal és az asztal körül közösen eltöltött derűs órákkal.

2013. március 27., szerda

Ananász mentás nádcukor szirupban


Imádom a meglepetés ízeket és várom, hogy ki-ki meglepjen valami finommal. Így jártam Judy-nál, aki Jamie Oliver mentás ananászdesszertjét tálalta nekem, amivel egy pillanat alatt lenyűgözött. Ahogy kanalaztam, már járt is az agyam, hol, kinek, miért tálaljak ilyen meglepetés ananászt. Gyors, egyszerű és friss.
Nem kellett sokat keresgélnem a megfelelő alkalmat, hiszen ebben a márciusi télben nagyon jól jön egy kis friss íz, amikor már a cseresznyéről és az eperről álmodozunk, miközben a narancs-alma-banán-narancs-alma kombót kicsit fel szeretnénk dobni néhanapján.

Hozzávalók 3-4 személyre:
1 ananász tisztítva
1 evőkanálnyi barna nádcukor vagy ahogy tetszik
1 evőkanálnyi friss borsmentalevél

1) Tisztítsd meg az ananászt és vágd falatnyi darabokra. Ha esetleg itt megakadtál, csináld mondjuk így.
2) A nádcukrot és a mentát mozsárban törd össze, majd hintsd rá az ananászra és forgasd át az egészet.
3) Azonnal tálalható, jó étvágyat!

Jamie eredeti receptje Pineapple With Bashed-Up Mint Sugar néven fut. Alkalomszerűen egy csepp nádcukorrum nem árthat neki.

2013. március 20., szerda

Tárkonyos, mustáros töltött tojás

Ha eddig csak zacskós tárkonyt láttál, íme, a növény.  A fotót itt találtam, 
mert így márciusban még nem tudom megmutatni a kertemben 
lelkesen szaporodó bokrot. Szívesen adok belőle, hisz én is úgy kaptam ám. A Katától.

Az úgy kezdődött, hogy rengeteg tojásom volt és matekoztam, mi a csudát csináljak annyival. Így született meg a ritkán látott és gyerekkoromat idéző köménymagos leves és a töltött tojás ötlete egy napon. A piskótatekercs ez alkalommal elmaradt, bár lekvárom is van bőven. A köménymagos tojáslevest Édesanyám főzte, míg én odaadóan figyeltem és egy remek, ropogós levesbetétet készítettem a rozscipó maradék csücskéből egy kevés sóval és fokhagymaporral.

Amikor később, már a levesen túl nekiálltam a tojáspucolásnak, még nem tudtam pontosan, mit is készítek. A legtöbb hozzávaló csak úgy jött, nincs benne semmi különleges. Kb. hasonló majonézes öntetet szoktam készíteni salátákra, bár ez igencsak ritka alkalom. Hosszan kevergettem a villával a tányérban a masszát, paszíroztam a kis tojássárga darabokat, hogy sima és krémes legyen és még nagyon kívánkozott bele valami íz. Először egy egész kevés korianderre gondoltam. No, nem a zöld levélre, hanem a magra, finomra őrölve. Tudjátok milyen a koriandermag valójában? Törtetek már össze valaha koriandert? Semmihez sem hasonlítható az aromája, érdemes vele megismerkedni. Valahogy jól illett volna az illathoz és az ízhez, ami a tányérban összeállt. Kissé savanykás, kicsit édes, fűszeres egyensúly.
Aztán ezt egy pillanat alatt elfelejtettem, amikor megpillantottam a pulton felejtett maradék szárított tárkonyt. Tojás, mustár, tejföl, hm...., kattogtak a kerekek és már aprítottam is a tárkonylevelet. Hát, így született.
Nem kiabált ki belőle a tárkony egyébként markáns aromája, sem a többi íz. Folyamatosan kevertem egymáshoz és igazítottam az ízeket a kedvem szerint. És ahogy most itt üldögélek a gép előtt és visszaidézem a műveletet, próbálom megfogalmazni a hozzávalók arányait. De te is csak hallgass az érzékeidre és kóstolgasd a készülő krémet, keresd a neked tetsző ízt és állagot.
Az összeállítás semmi újat nem rejt, de persze lejegyzem.

Hozzávalók (2 személyre....?)
9 főtt tojás
1-2 evőkanál tejföl
1 evőkanál majonéz
1 teáskanál szőlőcukor vagy más édesítőszer
1 teáskanál citromlé (nem készen, palackban kapható)
egy kevés finomra reszelt fokhagyma vagy egy kevés metélőhagyma
1 teáskanál magos dijoni mustár
pár szál petrezselyem finomra vágva
egy teáskanálnyi finomra vágott tárkonylevél (száraz volt, a kertemben nőtt)
frissen őrölt fehér bors


1) Sós vízben, lassú tűzön főztem a tojásokat. Hála Istennek, könnyen lejött a héjuk.
2) Kettévágtam őket és a kis csónakokat felsorkoztattam egy tálban, míg a tojássárgáját összegyűjtöttem egy nem túl mély levesestányérba, hogy jól el tudjam keverni a hozzávalókat.
3) Egymás után adagoltam minden mást és többször kóstoltam a készülő krémet. Egy gyors jóváhagyás után visszakanalaztam a tojásokba és az egész doboz ment a hűtőbe.

Azt hittem, a kilenc tojásból készülő adag elég lesz pár alkalomra. Ehhez képest egy kora esti vacsorán majdnem ez egész tálat eltüntettük pár szelet piritós és egy kis maradék hummusz társaságában. Így fotó nem készült, de ezt nem is sajnáltam annyira. Mert a töltött tojások természetüknél fogva csúszósak. És maszatosak, azaz ha megborítod az edényt, amiben a lehető legszebben igyekeztél őket elrendezni, egy nagy kupac krémes tojást kapsz. Mihelyt kinyitottam a dobozt, elkezdtem tűnődni, mivel is ágyazzak meg a tojásoknak legközelebb. Egy újabb kedves feladat. Nem hiába tálalják a Kaszinó tojást salátaágyon a tapasztaltabbak. Még a csillagcsőrös nyomózsák is előkerülhet a mutatós tojások kedvéért. Vagy csináljak egyszerűen egy tojássalátát hasonló krémes öntettel?

+1 gondolat a következő töltött tojáshoz: ha friss tárkonylevéllel készül (már nem kell sokat várni, a piros hajtások több hete áttörték a fagyos földet), kevesebb is elég belőle. Gondolom.

2013. március 14., csütörtök

A few of my favourite things


Earl Grey tea  forever. Bergamottal, amiről itt is olvastam egy kicsikét...... és persze a Lady Grey, ami lágyabb, kevésbe bergamottos, kissé citrusosabb. A  Twiningsra voksolok.
Kevés más olyan ízesített tea van, amit igazán kedvelek, de egy finom karamellás fekete tea nádcukorral és igazi tejszínnel le tud nyűgözni. Felfedeztem magamnak a Müller teaválasztékát és szívesen ajánlom a fekete és zöld teákat.

De a legkedvesebb, legszebb illat és íz a bodzáé. Természetesen.

Igazán finom mustár, ami nagyon ritka - errefelé. Kevés és jó minőségű összetevőből, kissé csípős. Nem a dijoni, hanem az angol. Coleman. Csodálatos.

Édes, nyers répát ropogtatni, de olyat, ami saját kertben nőtt, nem nagyüzemben. Dinnye, dinnye, dinnye. Grapefruit gerezdekre szelve, amiből kiharapom a gyümölcshúst. A narancsról mindig az jut eszembe, hogy a Jóisten igencsak jó kedvében volt, amikor ezt teremtette.
Meglepetés: meggybefőtt! Meggy, cseresznye, eper. Szőlő nyaklóstul. Sajttal is jöhet, ami talán ementáli jellegű, zamatos. Körtével és pisztáciával. Vörösborral, mondjuk Montenuovo Cuveével.

Pattogatott kukorica, de kizárólag sós. Főtt kukorica. Bemetszett, sült gesztenye.
És persze néhanapján a világbajnok toronyi kenyér Édesanyám házi zsírjával, igazi, házi pirospaprikával. Ha valamiért fohászkodom, hát azért, hogy ebből a kenyérből ehessek, amíg világ a világ.
És anyukám májpástétoma, ami elképesztően egyszerű. Igaz, Cica? Igen, imádom a májat. Főleg majorannával.

Vékony tésztás, kövön ropogósra sült pizza igazi paradicsommal. A paradicsom, a bazsalikom, a fokhagyma, a parmezán egy tányérban.

Egy igazán kivételes élmény számomra: a tőkehalmáj.... Mondjuk piritóssal, leheletnyi vajjal, újhagymával, félkeményre főzött tojással, kevés citrommal vagy majonézzel tálalva, vagy akár salátaként.
Vagy egy finoman friss saláta sok salátalevéllel, paradicsommal, uborkával és az elmaradhatatlan hagymaszárral. A görög saláta az egyik legkedvesebb friss, fehér sajttal, olivabogyóval. Egy szelet roston sült csirkével.

Finom tejszínes és kávés csokoládé házassága ... tejeskávé tejhabbal, kevés nádcukorral ... igazi tejszínhab sötétvörös kakaóporral... sötét csokoládé, sötét, kerek íz... és ellenpontként a tejszínes, habkönnyű, vaníliás krém ... Tiramisu.... egy csoda, egy igazi ízélmény.
Túrós sütemények vaníliával, citrommal. Banán, rum, vanília, citrom ízkombináció új és új köntösben.

Joghurt, banán, méz, lucernacsíra turmix habosra mixelve ... 

És hogy mi késztetett arra, hogy felsoroljam mindezt? Hát az egyik legkedvesebb dalom: My favourite things. Csak egy pár kedves dolog. Ami a ízeket illeti.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...